Формування інформаційно-комунікаційного середовища

ФОРМУВАННЯ НОВОГО ІНФОРМАЦІЙНО-КОМУНІКАЦІЙНОГО ОСВІТНЬОГО СЕРЕДОВИЩА ЗАСОБАМИ ІКТ У ПРОЦЕСІ ВИКЛАДАННЯ СВІТОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ ДЛЯ РЕАЛІЗАЦІЇ ОСОБИСТІСНО ЗОРІЄНТОВАНОГО НАВЧАННЯ

Свенціцька О. В., учитель світової літератури, спеціаліст вищої кваліфікаційної категорії, учитель-методист Червонослобідської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2 Черкаської районної ради Черкаської області

Посібник допоможе вчителю світової літератури працювати над розвитком у дітей здатності бачити в художніх творах проблеми, виявляти суперечності, висувати оригінальні ідеї, синтезувати інформацію, здійснювати пошук, дослідницьку роботу,  застосовувати у  своїй роботі  найефективніші форми і методи: аналіз художнього тексту з використанням знань з інших гуманітарних предметів, інформаційно-комунікаційні засоби, метод проектів, проблемне навчання тощо. Впроваджуючи мультимедійні та інтерактивні методи навчання, вчитель зможе розвивати інтелект, емоції, естетичні почуття дітей, формувати їх світогляд. Використовуючи комп’ютерні технології, школярі зможуть працювати в Wicrosoft Word, Power Point, Publisher, створювати web-сторінки, самостійні проекти, спілкуватися в мережі Інтернет.

Завдання посібника - сприяти вивченню та засвоєнню основних питань з теорії та історії англійської літератури XIX.

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

Посібник містить розробки занять до програми спецкурсу з англійської літератури для 10 класу і розрахований для класів з поглибленим вивченням гуманітарних предметів. Головною метою курсу є залучення учнів до найвищих досягнень англійської літератури і культури, загальнолюдських і національних духовних цінностей, виховання естетичного смаку, високої читацької і загальної культури, тому основним об’єктом вивчення на уроках світової літератури є тексти літературних творів. Оскільки текст є головною одиницею передачі інформації, тому робота саме з повнотекстовим твором вчитиме школярів «приборкувати» значний обсяг інформації, тим самим готуючи молодь до відповіді на «виклики XXI століття», комп’ютеризованого «інформаційного суспільства», що є необхідним для кожної сучасної людини. У зв'язку з цим посібник пропонує читання і аналіз художніх творів англійської літератури, засвоєння цінностей і підготовка школярів до самостійних зустрічей з літературними творами в школі та за її межами.

Посібник націлений на формування у старшокласників потреби в широкому узагальненні, у цілісному сприйнятті життя й історичної долі народу і людства, в осмисленні ролі мистецтва, творчого шляху письменників, їх внеску в англійську і світову культуру. Учні отримують широкі можливості встановлювати зв'язки конкретно-історичного і загальнолюдського аспектів, що посилює морально-етичний вплив на школярів.

Головним об'єктом вивчення на заняттях з англійської
літератури є тексти літературних творів, що не применшує важливості засвоєння школярами певного обсягу відомостей про життя письменників, добу написання творів, художні системи, до яких вони належать. Однак учителю особливу увагу слід звернути на роботу безпосередньо з художнім текстом та використанням ІКТ.

Важливе не стільки механічне запам'ятовування сюжетних  ліній і різноманітних фактів із літературних творів, скільки їхній аналіз та інтерпретація, уміння учня бачити художні деталі, розуміти творчий задум письменника та оцінювати особливості його реалізації, насолоджуватись самим процесом читання. Саме така робота допоможе школярам сприйняти літературу як мистецтво слова. Посібник націлює на формування школяра не як пасивного споживача певного обсягу даної інформації, а як особистість, здатну самостійно її здобувати, поновлювати, коригувати та інтерпретувати протягом усього свого життя.

Монографічні теми досить повно показують картину життя і творчості письменника, спрямовують на текстуальне вивчення художніх творів. Оглядові теми знайомлять з особливостями тої чи іншої епохи та літературних напрямів. Підбір авторів і творів, зміст анотацій дозволяє учителю акцентувати увагу на моральних і естетичних цінностях твору.

Завдання: визначити особливості творчої манери кожного з названих письменників; застосовувати під час аналізу твору сучасні літературознавчі методи; сприяти розвитку самостійного мислення, використання мультимедійних технологій.

Основні вимоги до вчителя:

аналізувати художні твори в єдності змісту та форми; визначати сюжет, композицію, систему образів, проблематику; проводити компаративний аналіз; користуватися довідковими джерелами (літературними енциклопедіями, словниками літературних термінів).

посібник