Ключові аспекти професійного успіху вчителя іноземної мови

Лиса С. О., учитель англійської мови

Маньківсьного навчально – виховного комплексу

«Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів –гімназія»

Маньківської районної ради,

учитель вищої категорії, учитель-методист,

Заслужений учитель України

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

Проблема підготовки педагогічних кадрів нової генерації в контексті гуманізації і демократизації освіти в Україні постає сьогодні особливо гостро й пов’язана з тенденціями розвитку світового співтовариства. Це у повній мірі стосується питання підготовки вчителів іноземних мов. Поступове перетворення України в більш відкрите суспільство стало стимулювати широкий розвиток міжнародного співтовариства. Це, в свою чергу, вплинуло на соціальний статус іноземної мови як навчального предмета й поклало ще більшу відповідальність на професіональну компетентність учителя іноземних мов. Крім того, розповсюдження нових інформаційних технологій, серед яких важливе місце посідають комп’ютерні мережі, можливість виходу в Інтернет висувають особливі вимоги до підготовки вчителя іноземних мов, пов’язуючи його імідж з професіоналом інноваційного типу. Тож школа сьогодення потребує учителя – професіонала, який, завжди знаходиться в творчому пошуку, є новатором та модератором у своїй професійній діяльності, постійно дбає про підвищення свого фахового рівня.

Вміння учителя як фахівця у поєднанні зі здібностями є якісним показником професійності вчителя, його активної участі у навчально- виховному процесі.  Професійна майстерність учителя  – явище багатокомпонентне, багатофакторне. Еталон, ідеальна модель учителя-майстра включає в себе і загальну культуру, і професійну предметну, методичну і психолого-педагогічну підготовленість, і захоплення своєю роботою, розуміння її важливості, і повагу та довіру до особистості учня. Не можна абсолютизувати жоден із компонентів. Дослідження, присвячені удосконаленню педагогічної майстерності й розвитку творчого потенціалу вчителя, удосконаленню вмінь і навичок педагога в системі післядипломної освіти, повинні розглядатися у взаємозв’язку, взаємозалежності всіх компонентів.

Мета творчої майстерні: удосконалення професійних умінь і навичок учителя іноземних мов у процесі самоосвіти та в системі післядипломної освіти.

Завдання творчої майстерні:

• Систематизувати знання щодо:
  • ключових компонентів професійної компетентності вчителя;
  • психолого – педагогічних аспектів формування професійної майстерності учителя іноземної мови.
  • Сформувати вміння (навички):
  •  педагогічно, психологічно і методично доцільно організовувати свою професійну діяльність, спрямовану на формування в учнів навичок міжкультурного спілкування іноземною мовою.
  •  уміння критично оцінювати та аналізувати результати власної педагогічної діяльності, робити відповідні висновки та знаходити шляхи і способи її вдосконалення.
  • Розвинути установки до:
  • використання інтегративного підходу до аналізу сучасних тенденцій та підходів у процесі підготовки  «висококваліфікованого педагога»;
  • трансформації власного педагогічного досвіду у ході опрацювання змісту навчального матеріалу і проведенні майстер-класів.

Реалізація завдань для досягнення результатів курсу здійснюється у форматі майстер класу - головного засобу передавання концептуально нової  ідеї авторської педагогічної системи – та здійснюється шляхом:

• використання методу  самостійної роботи в малих групах, що дозволяє об­мінюватися думками;
  • створення умов для залучення всіх до активної діяльності;
  • постановка проблемного завдання й розв’язання його за до­помогою програвання різних ситуацій;
  • використання прийомів, що розкривають творчий потенціал як учителя- майстра, так і учасників майстер-класу;
  • забезпечення можливості кожному учасникові висловитися щодо запропонованого методичного матеріалу;
  • використання форм взаємодії — співробітництво, співтворчість, спільний пошук.

Методи навчання:

У ХХІ столітті завдяки використанню новітніх технологій (Інтернет, веб-сторінка, мультимедійні засоби (лазерний проектор, ноутбук) можливим та доступним є навчання з використанням активних та інтерактивних  методів  навчання, а саме: презентація, мозковий штурм,  кейс-стаді,  метод  критичного мислення, вікторина, педагогічна реклама, бліцопитування тощо. На наш погляд, використання  презентації є найбільш доцільним, так як презентації спрямовані на надання нових результатів, нової інформації з конкретного, досить вузького, практичного  аспекту теми, яка є предметом навчання.

Форма навчання: групова, індивідуальна

ТЕМАТИЧний план ТВОРЧОЇ МАЙСТЕРНІ

ТЕМА   Ключові професійного успіху учителя іноземної мови

ПІДТЕМА 1.  Ключові компоненти професійної компетентності вчителя іноземної мови.

ПІДТЕМА 2.  Психолого-педагогічні аспекти формування професійної майстерності учителя іноземної мови.