Здоровий спосіб життя

ПРЕВЕНТИВНА РОБОТА СЕРЕД УЧНІВСЬКОЇ МОЛОДІ У ФОРМУВАННІ ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ І ПРОФІЛАКТИКИ

ВІЛ -ІНФЕКЦІЇ

Програма творчої майстерні для вчителів основ здоров΄я

АВТОР:

Сатанівська О. Д.,

учитель Уманської  загальноосвітньої

школи І-ІІІ ступенів № 11 ім. М.П.Бажана

Уманської міської ради Черкаської області,

учитель-методист, керівник міської творчої

групи вчителів основ здоров’я

У програмі творчої майстерні поданий матеріал щодо превентивної роботи з профілактики Віл-інфекції серед учнівської молоді, педагогів та батьків, а саме тренінгові форми занять, вправи практичного спрямування.

Розроблено для учителів основ здоров’я, педагогів-організаторів, психологів, тренерів з факультативного курсу «Захисти себе від ВІЛ».

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

Світ, у якому житимуть наші діти,

змінюється у чотири рази

швидше, аніж наші школи

Віллард Деджет

Проблема превентивності (профілактики негативних явищ) актуальна у цілому світі та є однією з пріоритетних у системі психолого-педагогічних, медичних, правових, соціологічних досліджень. Це зумовлено тим, що за сучасних реалій наші діти виховуються під загрозами таких явищ як злочинність, алкоголізм, ВІЛ/СНІД, втрати авторитету інститутів сім’ї та школи, побутове насильство, "комерціалізація" альтернативних видів відпочинку та занять спортом, нестабільність політичної системи, загострення соціально-економічної кризи, недосконалість

соціального контролю та виховання, недосконалість законодавчої бази про відповідальність за порушення принципів демократії, соціальної справедливості.

Глибока криза всіх сфер життя суспільства зумовила загострення соціальних проблем та явищ і посилила негаразди у середовищі дітей та молоді.

У значної частини дітей та молоді виникають проблеми як особистісного, так і міжособистісного характеру: відсутність навичок асертивної поведінки і спілкування іншими людьми, невпевненість, почуття соціальної відчуженості, відсутність чітких позитивних соціальнорольових орієнтирів, нехтування собою як особистістю, проблеми інтеграції до нового середовища. Спостерігається спад інтересу до навчання і праці, низький рівень культури організації дозвілля, нехтування правовими, моральними, соціальними нормами. Все частіше проявляються грубість і зухвалість у ставленні до дорослих, бродяжництво, жебрацтво, пограбування, хуліганство. Деструктивно впливає на життя дітей залежність від азартних ігор та комп'ютера. Постійно перебуваючи в полі комп'ютерної залежності, діти менш вербально спілкуються з однолітками, стають замкненими, емоційно і духовно бідніють. Серйозне занепокоєння викликає стан здоров'я дітей. Найбільш руйнівний вплив на його стан має поширення шкідливих звичок. Турбує й те, що знижується вік дітей, які курять, вживають алкоголь, наркотики, швидкими темпами продовжує поширюватися епідемія ВІЛ. Найбільш ураженою віковою категорією є молодь 15-29 років, до якої належить кожний другий ВІЛ-інфікований.

Не втрачає актуальності та гостроти проблема подолання дитячої бездоглядності. Причинами вказаного вище є не лише соціально-економічна ситуація в країні, а й ослаблення виховної функції сім'ї, навчальних закладів, загострення суперечностей і конфліктів між дітьми і батьками неналежне виконання ними своїх обов'язків, негативний вплив ЗМІ, існування певної міжвідомчої розмежованості та нескоординованості у розв'язанні проблем виховання неповнолітніх, недостатній рівень професійної компетентності, поінформованості спеціалістів відповідних служб щодо використання ефективних психолого-педагогічних засобів та технологій, які забезпечували б виховання у дітей та молоді суспільно значущих соціальних і морально-духовних цінностей, ключових компетенцій. Подолання цих причин можливе лише через створення педагогічно збагаченого середовища, превентивного виховного простору, який стане фактором інтегративного впливу на процес розвитку й самореалізації дітей, становлення життєстійкої і життєздатної особистості.

Мета творчої майстерні: сприяння створенню превентивного виховного простору, дружнього до дитини шляхом консолідації зусиль школи, сім’ї та громади.

Завдання:  систематизувати  підготовчі  та  профілактичні  дії  педагога,  спрямовані  на  запобігання  формуванню  в  учнів  негативних  звичок,  рис  характеру,  проявів  асоціальної  поведінки  підлітків  та  організацію  належного  догляду  за  діяльністю  школярів,   впливу  на  свідомість,  почуття  і  волю  учнів  з  метою  попередження  антигромадської  поведінки;  сформувати  в  учнів  моральні  почуття,  які  регулювали  б  їхню  поведінку:  почуття  законності  обраної  мети,  правомірності  шляхів  і  засобів  їх  реалізації,  відповідальності;  розвивати  почуття  соціальної  відповідальності  підлітків  за  свою  поведінку,  що  сприяє  глибокому  усвідомленню  не  лише  своїх  прав,  а  й  обов’язків.

Знання: сутності та методів превентивного виховання.

Уміння: застосовувати різні методи превентивного виховання.

Установки до: створення  системи виховного простору,дружнього до дитини; Набуття досвіду:  планувати і проводити превентивні заходи з участю вчителів учнів та батьків щодо превентивного виховання.

Навчальна стратегія творчої майстерні: реалізація завдань для досягнення результатів творчої майстерні здійснюється шляхом проведення практичних занять.

ТЕМА 1. Презентація досвіду творчої майстерні з основ здоров’я.

ТЕМА 2. Методи та структура занять з превентивного виховання школярів.

ТЕМА 3. Превентивне виховання учнівської молоді у співпраці школи  та сім'ї (практичне заняття).

Форми контролю

Навчальні результати слухачів творчої майстерні узагальнюються у створенні скарбнички вчителя основ здоров’я та випуску методичного посібника з розробками заходів.