Впровадження ігрових форм роботи

Впровадження

ігрових форм роботи на уроках світової літератури,

розвиток творчих здібностей учнів

Скубенко Тетяна Миколаївна,

учитель світової літератури та російської мови,

спеціаліст вищої кваліфікаційної категорії, старший учитель

Смілянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1

Смілянської міської ради Черкаської області

Учитель, який передає дитині лише знання, - це ремісник;

той, хто виховує характер, - справжній митець своєї справи.

С.Русова

опис досвіду роботи

У посібнику   «Впровадження ігрових форм роботи на уроках світової літератури, розвиток творчих здібностей учнів» подано плани-конспекти класичних і нетрадиційних уроків із світової літератури. Ефективність запропонованих розробок доведена власним досвідом автора, вони містять додатковий матеріал, нестандартні підходи до подання окремих тем, ігрові та експериментальні завдання.

Використання інтерактивних, ігрових форм роботи сприяє залученню учнів до активної діяльності щодо формування продуктивних знань та умінь, дає можливість проявити ініціативу, творчий підхід до вирішення певних завдань, брати на себе відповідальність за результат спільної роботи, бути готовим до взаємодії з іншими.

Матеріали посібника оформлені згідно з методичними рекомендаціями Міністерства освіти і науки України щодо вивчення світової літератури, а також відповідно до вимог сучасної тестології.

Посібник складається з пояснювальної записки до спецкурсу для вчителів світової літератури,  навчальної програми курсу «Впровадження ігрових форм роботи на уроках світової літератури, розвиток творчих здібностей учнів», практичного курсу, побудованого в формі розробок уроків. Посібник стане у нагоді студентам  філологічних факультетів, учителям світової літератури.

Програма курсу «Впровадження ігрових форм роботи на уроках світової літератури, розвиток творчих здібностей учнів» призначена для  вчителів світової літератури.

В умовах розвитку суспільства з кожним днем прискорюються процеси інтеграції та взаємопроникнення різних сфер соціального, економічного та політичного життя. Нова ситуація відповідно потребує все більше творчо обдарованих особистостей, здатних самостійно та нестандартно мислити, наполегливих у досягненні поставленої мети, які мають корінним чином змінити життя насамперед у нашій країні. Саме тому зараз виняткового значення набуває процес виявлення обдарованих дітей, цілеспрямований розвиток та вдосконалення їхніх умінь та навичок, насамперед в інтелектуальній сфері. Завданням сучасної школи є виховання суспільно - активної, всебічно розвиненої, творчої особистості. На педагога — людину ініціативну, самовіддану, творчу – покладається це нелегке завдання. Учителі – люди особливої професії, для яких освітній процес триває все життя. Навчаючи підростаюче покоління, ми зобов'язані постійно збагачувати, вдосконалювати й оновлювати власну навчально - методичну скарбницю.

Світова література у сучасній школі - дисципліна, опанування якою значною мірою сприяє всебічному розвитку учня, розширенню його світогляду та формуванню загального рівня культури. У процесі її вивчення розвивається образне й логічне мислення учнів, здійснюється їх моральне та естетичне виховання.

Головною метою вивчення предмета «Світова література» у загальноосвітній школі є залучення учнів до вершинних досягнень літератури і культури, загальнолюдських і національних духовних цінностей, виховання естетичного смаку, високої читацької і загальної культури, вироблення імунітету проти низькопробних явищ масової культури.

Метою сучасного уроку стає вже не нагромадження знань, а пошукова діяльність учнів, спрямована на формування вмінь і навичок щодо орієнтації в інформаційному просторі. А відтак – нового акценту набуває співпраця на уроці вчителя та учня, що будують свою роботу навколо художнього твору, інформації про нього, його творця і т. д. Саме такий підхід повинен стати підґрунтям сучасних уроків світової літератури.

Найголовніше в організації навчально-виховного процесу —  особистісно-зорієнтована   взаємодія   педагога   та   учня   у   навчально- пізнавальній діяльності   на   основі   комплексного   використання       репродуктивно-продуктивних,  словесно-ілюстративних     та  проблемно-пошукових методів.

Щоб на уроках світової літератури викликати у дітей зацікавлення, інтерес, бажання читати, творити, співпрацювати , необхідно використовувати ігрові моменти, інноваційні технології навчання.

Основна ідея:

– відкриття нових шляхів у вивченні навчальної дисципліни (світової літератури);

– впровадження на уроці таких форм роботи, які допоможуть зацікавити учнів;

– найбільш ефективне вивчення предмету.

- впроваджувати на уроках світової літератури нові форми та методи навчання;

- використовувати інтерактивні технології, ігрові форми роботи;

- розвивати творчі здібності учнів на уроках та у позаурочний час;

- розвивати зв′язне мовлення школярів, уміння мислити логічно, креативно;

- заохочувати, підтримувати, схвалювати особистісні, власні судження учнів;

- виховувати  естетичні смаки, високі моральні якості.

Основні вимоги до вчителя:

- аналізувати художні твори в єдності змісту та форми;

- користуватися довідковими джерелами;

- використовувати мультимедійні технології;

- впроваджувати інноваційні форми та методи роботи на уроках.

Практичне і теоретичне значення. Впровадження ігрових форм роботи на уроках покликане:

- посилити інтерес учнів до процесу навчання;

- розвивати творчі здібності школярів, увагу, уяву, фантазію, образне мислення;

- поліпшувати літературну освіченість та культуру дітей.