Виявлення творчо обдарованих дітей

ПІДГОТОВКА УЧНІВ ДО МАТЕМАТИЧНИХ ОЛІМПІАД ТА КОНКУРСІВ

програма творчої майстерні  для вчителів математики

Барвінок Р.Л., учитель математики Черкаського

фізико-математичного ліцею Черкаської міської ради,

вища кваліфікаційна категорія, учитель-методист

Актуальність: Кожен обдарований учень – індивідуальність, яка потребує особливого підходу. Сприяння реалізації обдарування потребує організації особливого середовища. Найважливішим в організації роботи з обдарованими учнями є створення загального «поля креативності», яке сприятиме розвитку творчих здібностей учнів, вчителів.

Тому існує необхідність підтримки тих представників здібної учнівської молоді, хто прагне високого рівня освіти та хотів би прилучитися до різноманітних форм дослідницької діяльності. Розвиток сучасної математичної освіти не можливий без виявлення в школах творчо обдарованих учнів.

Мета творчої майстерні:

- Спрямування професійного та творчого потенціалу вчителів математики на створення умов для виявлення та розвитку потенційної обдарованості учнів.

- Поглиблення знань педагогічних працівників про сучасні методологічні засади розвитку життєвої компетентності учнів.

- Створення моделі позакласної роботи з метою підготовки учнів до участі у конкусних математичних змаганнях.

Систематизувати знання щодо: виявлення обдарованих дітей та організаційних форм роботи з ними; розв’язування олімпіадних задач, нестандартних завдань, вирішення проблемних ситуацій через глибоку систематизацію знань програмового матеріалу;

Сформувати вміння (навички): відбору основних тем для планування позакласних занять з учнями; розв’язувати нестандартні задачі, а також задачі олімпіадного рівня з достатнім евристичним навантаженням, які розвивають стійкий пізнавальний математичний інтерес.

Розвинути установки до:

• креативності та постійного творення власної педагогічної системи роботи з обдарованими учнями;
  • самовдосконалення;
  • забезпечення сприятливих соціальних, психологічних, педагогічних умов для актуалізації багатогранних творчих задатків учнів.

Знання:

• ознак та типів обдарованих учнів;
  • основних ідей та методів розв’язування нестандартних задач.

Уміння: аналізувати, робити узагальнені висновки, використовувати основні ідеї та методи розв’язування нестандартних задач при розв’язуванні нових проблем.

• самовдосконалення;

Набуття досвіду:

• планування та розробки навчальних занять по підготовці учнів до конкурсних змагань;
  • вирішувати нові проблеми, розв’язувати нестандартні та олімпіадні задачі.

Реалізація завдань для досягнення результатів творчої майстерні здійснюється шляхом:

• розгляду навчального матеріалу на лекціях-презентаціях та інтерактивних лекціях;
  • виконання практичних завдань, спрямованих на набуття слухачами вмінь і навичок на практиці застосовувати набуті теоретичні знання;
  • самостійного вивчення слухачами навчального матеріалу на основі розробленого для теми комплексу навчально-методичних матеріалів;
  • проведення підсумкового контрольного тестування.

ТЕМА 1. Виявлення творчо обдарованих дітей.

• Напрямки організації роботи з обдарованими учнями.
  • Відбір навчального матеріалу для підготовки учнів до розв’язування олімпіадних задач.

ТЕМА 2. Ідеї та методи розв’язування нестандартних задач для учнів 7-8 класу.

• Загальні принципи розв’язування нестандартних задач.
  • Задачі на подільність.
  • Рівняння в цілих числах.

ТЕМА 3. Ідеї та методи розв’язування нестандартних задач для учнів 8-9 класів.

• Сумування: методи обчислення сум.
  • Методи доведення нерівностей.