Уроки для сталого розвитку

УРОКИ ДЛЯ СТАЛОГО РОЗВИТКУ: ЯК ОРГАНІЗУВАТИ ПОЗАКЛАСНУ РОБОТУ УЧНІВ ОСНОВНОЇ ШКОЛИ

програма творчої майстерні для педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів

Автори:

Кудін В.С.,

завідувач лабораторії виховної роботи Черкаського ОІПОПП;

Арчибасова Т.Ю.,

методист Смілянського Будинку дитячої та юнацької творчості

Смілянської міської ради

Актуальність Сьогодні навчально-виховний процес у позашкільних навчальних закладах передбачає охоплення таких галузей знань і практичної діяльності, які виходять за межі уроку, підручника, навчального плану школи. А це, в свою чергу, підвищує вимоги до педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів. У статті 21 Закону України «Про позашкільну освіту» визначено, що педагогічними працівниками цих закладів повинна бути людина з високими моральними якостями, яка має належний рівень професійної підготовки, здійснює педагогічну діяльність, забезпечує результативність та якість своєї роботи.

Нагальною потребою ХХІ століття є формування такого способу життя, який би став основою довготривалого ощадливого розвитку людства.

Суспільне позашкілля на сучасному етапі свого розвитку та реформації вимагає оновлення та удосконалення підходів щодо виховання. Дуже гостро стоїть питання про створення гуманного освітньо-розвивального середовища, спрямованого на формування життєво-компетентної особистості. У центрі навчально-виховного процесу знаходиться дитина з її унікальними здібностями та задатками. Помітити їх, розгадати, адаптувати до навколишньої дійсності та розвинути – головне завдання керівника гуртка.

У зв’язку з вищесказаним, питання якості професійної підготовки педагога позашкільного навчального закладу до діяльності згідно з новими вимогами суспільства щодо позашкільної освіти не менш важливі, ніж самі зміни у позашкільній освіті. Процеси змін взаємообумовлені та взаємодоцільні, знання, уміння та навички розглядаються як особисті надбання і ціннісні здобутки, у зв’язку з цим активізується пошуки відповіді на запитання: «Як створити умови для розвитку, самореалізації та формування у вихованця позашкільного навчального закладу життєвої компетентності – готовності адекватно реагувати на умови і вимоги життя?»

Таким чином, ефективна педагогічна робота передбачає не лише усвідомлення вихователем суті того чи іншого напряму, а й уміння оптимально організувати його та здійснити експертизу зробленого, оцінити реальний ступінь особистісного зростання конкретної дитини і всіх дітей.

Такий розвиток освіти потребує нових педагогічних моделей, нової педагогічної культури та мислення, нового педагогічного змісту. Потрібні нова філософія, нова політика, нові моральні імперативи, нові підходи до навчання і виховання підростаючого покоління.

Мета творчої майстерні

Підготовити педагогів до викладання курсу, познайомити  з логікою побудови курсу, надання можливості для освоєння головних методичних прийомів курсу, для використання педагогіки «емпауерменту» в ході викладання курсу

Після навчання педагоги могли:

• пояснювати, що таке освіта для стійкого розвитку, які її завдання і особливості з точки зору змісту та методики викладання;
  • отримали та проаналізували досвід власної участі в заняттях з освіти для сталого розвитку;
  • сформулювали власне ставлення до її завдань та викладання в школі.

Знання: оволоділи  достатньою інформацією про курс  «Уроки для сталого розвитку»;

Уміння: проводити ці зустрічі відповідно до методики проведення  курсу;

оволодіння принципами стійкого розвитку та освіти для сталого розвитку на основі педагогіки «емпауерменту»;

Набуття досвіду:

Формування у дітей розуміння того, що їхня повсякденна поведінка впливає на майбутнє усього світу, що змінивши її на більш екологічно доцільну, ресурсозбережувальну, соціально адаптовану, вони допоможуть не лише собі, а й усім, хто поряд.

Навчання організовано таким чином, щоб максимально допомогти педагогічному працівнику, класному керівнику  у проведенні цікавих занять-зустрічей із реальними позитивними результатами.

Тематичний план

Тема1.

Освіта для сталого розвитку: ідеї  та реалізації.

Тема 2.

Особливості організації пізнавальної діяльності учнів на  позакласних заняттях.

Тема 3.

Методика проведення позакласних занять (5 у  класі)