Проблемно-пошукова діяльність учнів

програма творчої майстерні  для вчителів математики

Ходоровська С. І.,

учитель математики Кам’янської загальноосвітньої

школи І-ІІІ ступенів № 1 Кам’янської районної ради,

вища кваліфікаційна  категорія, учитель-методист

опис досвіду

портфоліо вчителя

Актуальність:

В наш час абсолютною цінністю особистісно-орієнтованої освіти є дитина.

Найбільше протиріччя, яке виникає в сучасній освіті, те, що учням вже не цікаво лише відтворювати почуте, а сучасна школа пропонує їм в більшості репродуктивні методи навчання.

Спостерігаючи за сучасними школярами, ми бачимо скільки часу вони витрачають коло комп’ютера, якщо їх зацікавила та чи інша інформація. І це не потребує від дорослих ніяких зусиль в плані нагадування зробити щось. Пошук може займати різний проміжок часу, але після отримання потрібної інформації обов’язковим є задоволення.

Вибухове зростання знань і пов'язана з ним швидка зміна технологій вимагають орієнтувати освіту на ще не досягнутий сьогодні рівень розвитку науки і техніки. Оскільки передати знання про ще невідкриті явища природи або навчити конструювати і використовувати ще неіснуючу техніку неможливо, тож сучасному вчителю залишається єдиний шлях - сформувати пошуковий стиль мислення, прищепити інтерес і смак до пізнання і дослідження, розвинути здатність бачити і цінувати красу доказового міркування, навчити загальним закономірностям майбутньої діяльності, озброїти методами оволодіння і синтезу нових знань, створити широкий кругозір.

Викладанню у школі ніколи не «наздогнати» ні науку, ні зміни у житті, якщо воно піде шляхом механічного нанизування на піраміду програм все нових і нових фактів і відкриттів. Необхідний інший принцип, і він зводиться до того, щоб заново осмислити критерії відбору змісту освіти і перейти до інноваційних методів навчання.

Мета творчої майстерні: сформувати ключові компетентності вчителів, необхідні для пошуку креативних підходів у викладанні математики, організації проблемно-пошукової діяльності учнів на уроках задля розвитку активності і самостійності учнів, творчої самореалізації особистості.

Систематизувати знання щодо:

• можливостей використання проблемно-пошукової діяльності учнів при вивченні математики;
  • методів і прийомів розвитку самостійності та активності учнів.

Сформувати вміння (навички):

• застосовувати проблемно-пошуковий метод діяльності учнів на окремих уроках з метою виявлення та розвитку зацікавленості учнів під час викладання та засвоєння фундаментальних питань математики;
  • створення вчителем проблемних ситуацій, активне їх обговорення.

Розвинути установки до:

• творчого підходу у виборі методів навчання;
  • креативності та створення власної педагогічної системи;
  • самовдосконалення всіх учасників процесу;
  • творчої активності учнів,
  • формування пізнавальної самостійної діяльності учня та розвитку його творчих здібностей.

Знання:

• загальних та спеціальних функцій проблемно-пошукової діяльності,
  • методів та прийомів проблемно-пошукового навчання,
  • можливостей використання у навчальному процесі прийомів розвитку активності і самостійності учнів.

Уміння:

• застосовувати теоретичні знання для вдосконалення власного педагогічного досвіду;
  • створювати на будь-якому етапі уроку проблемну ситуацію;
  • створювати систему уроків з проблемно-пошуковою діяльністю учнів.

• самовдосконалення,
  • креативності,
  • постійної творчості у використанні проблемно-пошукової діяльності при вивченні математики.

Набуття досвіду:

• у створенні проблемних ситуацій на уроках,
  • у створенні своєї системи уроків з використанням проблемно-пошукового навчання,
  • в усвідомленні необхідності та ефективності використання технології проблемного навчання.

Реалізація завдань для досягнення результатів творчої майстерні здійснюється шляхом:

• усвідомлення необхідності і ефективності використання технології проблемного навчання,
  • сприйняття слухачами лекційного матеріалу з даної теми,
  • активної участі слухачів у створенні проблемних ситуацій під час роботи в групах,
  • обмін досвідом,
  • участь у завершальній  рефлексії.

ТЕМА 1. Сутність проблемного навчання та необхідність його впровадження в школу.

1.1 Активізація учасників творчої майстерні (прийом КЛАСТЕР)

1.2 Проблемне навчання

1.3 Проблемна ситуація

1.4 Проблема

1.5 Переваги та недоліки проблемного навчання

ТЕМА 2. Створення проблемних ситуацій на уроках.

2.1 Загальні положення про проблемні ситуації на уроках

2.2 Основні етапи проблемного уроку

2.3 Рекомендації щодо створення проблемних ситуацій на уроці.

2.4 Види проблемного уроку

ТЕМА 3. Круглий стіл – обмін досвідом

3.1 Приклади створення проблемних ситуацій

3.2 Практикум з моделювання проблемних ситуацій на уроці математики за темами:

3.3 Завершальний етап роботи: рефлексія.