Права дитини у сучасному інформаційному суспільстві

Творча майстерня для учителів суспільствознавчих дисциплін

В. І. Расулова,

учитель історії та правознавства

Балаклеївської спеціалізованої школи
І-ІІІ ступенів №1імені Євгенії Гуглі Смілянської районної ради,

учитель вищої категорії, учитель-методист

Одним з головних завдань національної освіти є виховання громадянина, особистості, якій притаманні демократична громадянська культура, усвідомлення взаємозв’язку між ідеями індивідуальної свободи, прав людини та її громадянської відповідальності, готовність до компетентної участі в житті суспільства; особистості, якій властиві толерантність, повага до загальнолюдських та демократичних цінностей, переконаність у пріоритеті прав людини.

У ході реалізації даного завдання об’єктивно зростає роль громадянської освіти – інтегративної галузі гуманітарних знань, системи установок і цінностей, що повинна підготувати громадянина до життя в умовах демократії.

Започаткований в початковій школі громадянознавчий курс «Я і Україна» має набути логічного продовження в середній школі. Одним із варіантів такого продовження є доцільність введення курсу «Права дитини у сучасному інформаційному суспільстві».

Курс «Права дитини у сучасному інформаційному суспільстві» покликаний:

• формувати правову культуру школяра як складову демократичної громадянської культури;
  • забезпечити належний рівень знань про права дитини, виробляти вміння захищати їх;
  • знайомити учнів з досягненнями світової спільноти в справі захисту прав людини і дитини, механізмами такого захисту;
  • виховувати переконаність, що показником гуманізму суспільства та держави є ставлення до дитини, що діти є найвищою цінністю кожного народу, і розбудова демократичної держави неможлива без зміни ставлення суспільства до дітей – ставлення не лише як до об’єкта турботи і опіки, але як і до суб’єкта права;
  • сприяти виконання Україною, яка прагне зайняти належне місце серед демократичних країн світу, статті 42 Конвенції ООН про права дитини, згідно з якою «держави-сторони зобов’язуються, використовуючи належні і дійові заходи, широко інформувати про принципи і положення Конвенції як дорослих, так і дітей».

Добираючи форми і методи роботи, вчитель має віддати перевагу активним формам діяльності, враховуючи індивідуальні та вікові особливості дітей, класного колективу, сприяти розвитку дитячої творчості.

При цьому необхідно враховувати, що особливістю завдання даного курсу є не тільки засвоєння певної суми знань, а насамперед сприяння формуванню особистісних якостей та ціннісних орієнтацій, притаманних громадянинові демократичного суспільства, формування вмінь громадянської участі, громадянської відповідальності.

Оцінювання учнів має бути стимулюючим, спрямованим на створення ситуації успіху.