Історико-краєзнавчі аспекти навчально-виховного процесу

Творча майстерня для учителів суспільствознавчих дисциплін

О. А. Кравченко,

учитель історії Чигиринського навчально-виховного комплексу

«Дошкільний навчальний заклад – загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №2»

Чигиринської районної ради, учитель вищої категорії

У контексті національного і культурного відродження України особливої актуальності набувають завдання вивчення історії рідного краю, залучення широких верств населення до пізнання величезної історико-культурної спадщини, зростання національної свідомості громадян, піднесенню їх духовності. Цілком очевидно, що без краєзнавства, без знання рідного краю годі говорити про національну гідність, самовідданість, національний менталітет. Без краєзнавства, без усвідомлення своєї історії та культури, свого минулого годі говорити про будь-які державотворчі процеси, про гідне місце незалежної України на терені світової історії та цивілізації.

Головною метою творчої майстерні є підготовка викладача історії, який володіє теоретичними знаннями з методики викладання історії і навичками проведення заняття з використанням історико-краєзнавчих матеріалів, використовуючи сучасні технології навчання. А також:

• забезпечення організації у культурному і науковому просторі;
  • формування світоглядної свідомості історичного мислення, творчо підходити до навчального процесу;
  • виховування поваги та любові до історії рідного краю, активних  громадянських позицій;
  • вдосконалення вмінь роботи з  історично-краєзнавчими та методичними джерелами  в навчально-виховному процесі  загальноосвітніх навчальних закладів.

Завданням творчої майстерні є  розкриття історико-краєзнавчих аспектів навчально-виховного процесу в загальноосвітніх навчальних закладах; вивчення закономірностей навчання історії; методів та прийомів  проведення заняття з історії; прийомів активізації розумової діяльності учнів, логічному мисленню на ґрунті краєзнавчого матеріалу; навчити прийомам самостійної роботи з історико-краєзнавчими матеріалами; розкрити проблему єдності навчання і виховання; побудити до творчого підходу в викладанні історії і використанні методів навчання історії.

Систематизувати знання щодо: використання різних форм та методів роботи з історико-краєзнавчого напрямку в навчально-виховному процесі; ознайомлення з метою та засобами роботи  факультативів, краєзнавчих гуртків і клубів як засобу вивчення історії рідного краю; методики використання краєзнавчого матеріалу під час вивчення історії України; місця та ролі шкільного краєзнавства у вихованні громадянина України

Сформувати вміння (навички): використовувати історико-краєзнавчий матеріал за допомогою інноваційних технологій під час навчально-виховного процесу; організації позакласної історико-краєзнавчої роботи в навчально-виховних закладах; застосування різних видів роботи з краєзнавчими історичними документами на уроках історії України; застосування шкільного історичного краєзнавства як форми історичних досліджень та засобу формування громадянина України

Розвинути установки до: розуміння важливості історико-краєзнавчої роботи в загальноосвітніх навчальних закладах; Поліпшення якості позакласної роботи з історико-краєзнавчого спрямування в навчальних закладах; систематичного підходу у вивченні історії України через використання краєзнавчого матеріалу; комплексного підходу  у вивченні та застосуванні різних форм та методів шкільного краєзнавства, як засобу патріотичного виховання молоді

Знання: Оволодіння методикою історико-краєзнавчої роботи в загальноосвітніх навчальних закладах; оволодіння технологією позакласної історико-краєзнавчої роботи; застосування отриманих знань та формулювання висновків стосовно використання краєзнавчого матеріалу на уроках історії України; оволодіти знаннями  та навичками застосування шкільного краєзнавства у вихованні громадянина України.

Уміння:  розширити вміння співпраці між учителем та учнями при опрацюванні історико-краєзнавчого матеріалу; раціональне використання різних форм та методів історико-краєзнавчої тематики під час навчально виховного процесу; оволодіння системою роботи використання краєзнавчого матеріалу під час вивчення історії України; впровадження набутих вмінь та знань з використання шкільного краєзнавства у вихованні справжнього громадянина України.

Установки до:  впровадження в життя програми співпраці між учителем та учнем під час навчально-виховного процесу; використання кращих зразків позакласної роботи з історико-краєзнавчого спрямування в навчальних закладах; застосування на практиці системи краєзнавчої роботи її елементів під час викладання історії України; залучення молоді до активного пізнання історії рідного краю шляхом історико-краєзнавчої роботи в навчальному закладі.

Набуття досвіду: використання на практиці багатофункціональних форм та методів  історико-краєзнавчої роботи; самостійно обирати кращі форми та  методи історико-краєзнавчої тематики в позакласній роботі; використання  основних елементів та форм краєзнавчої роботи на уроках історії України; використання краєзнавчої роботи її форм та методів в становленні та вихованні громадянина України.

Реалізація завдань для досягнення результатів творчої майстерні здійснюється шляхом: опрацювання лекційного матеріалу та виконання підсумкової роботи.

ТЕМА 1. Методика історико-краєзнавчої роботи в загальноосвітніх навчальних закладах.

ТЕМА 2. Позакласна історико-краєзнавча робота в школі, її методи та форми.

ТЕМА 3.  Використання краєзнавчого матеріалу на уроках історії України.

ТЕМА 4. Роль шкільного краєзнавства у вихованні громадянина України.