Інформаційно-комунікаційні технології для вчителя фізики

ВИКЛАДАННЯ ФІЗИКИ З ЕЛЕМЕНТАМИ  ІНФОРМАЦІЙНО-КОМУНІКАЦІЙНОЇ ТЕХНОЛОГІЇ

Програма творчої майстерні для учителів фізики

АВТОРИ:

Совгира С.М.,

учитель фізики Черкаської спеціалізованої школи
І-ІІІ ступенів №33 ім. В. Симоненка

Черкаської міської ради Черкаської області

Новосельський М.А.,

методист лабораторії природничо-математичних дисциплін

Черкаського обласного інституту післядипломної освіти

педагогічних працівників Черкаської обласної ради

Сучасні інформаційно-комунікаційні технології значно підвищують ефективність навчального процесу на основі його індивідуалізації та інтенсифікації, урізноманітнюють форми контролю знань, унаочнюють викладання навчального матеріалу, демонструють лабораторні роботи, досліди, експеримент.

Мета творчої майстерні - у формуванні професійних компетенцій вчителів для впровадження ІКТ при вивченні фізики, задля оптимізації навчального процесу, творчої самореалізації особистості, розвитку активності та самостійності учнів.

Підготовлено для вчителів фізики.

Актуальність: використання інформаційно-комунікаційної технології дозволяє вчителю більш оптимально використовувати навчальний час на уроці, підвищити мотивацію навчальної діяльності; здійснювати індивідуалізацію та диференціацію навчання; активізувати навчально-пізнавальну діяльність учнів, підвищувати інтерес до самостійної роботи та дослідницької діяльності;здійснювати інтерактивне та проектне навчання, розвивати здібності та вміння учнів (інтелектуальні, творчі, мовленнєві, контролю та самоконтролю, тощо), створювати умови для формування активної особистості, яка здатна самостійно мислити, орієнтуватись у новій ситуації.

Мета творчої майстерні: формування  професійних компетенцій вчителів для впровадження ІКТ при вивченні фізики задля оптимізації навчального процесу, творчої самореалізації особистості, розвитку активності та самостійності учнів.

Систематизувати знання щодо:

• можливостей використання ІКТ у викладанні фізики;
  • методів та прийомів розвитку активності та самостійності учнів.

Сформувати вміння (навички):

• використовувати ІКТ для викладання фізики за сучасними програмами;
  • застосовувати теоретичні знання для вдосконалення власного педагогічного досвіду;
  • використовувати інформаційно-комунікаційні та мережеві технології для розвитку активності та самостійності учнів;
  • використовувати Інтернет для освітньої діяльності вчителів.

Розвинути установки до:

• інноваційності, пошуку та використання інновацій у навчальному процесі;
  • креативності та постійного вдосконалення власної педагогічної системи;
  • самовдосконалення;
  • адаптивності та змін своєї діяльності відповідно до  сучасних вимог до навчального процесу.

Знання:

• особливостей використання ІКТ у викладанні фізики;
  • методів та прийомів інтерактивних технологій;
  • можливостей використання у навчальному процесі прийомів розвитку дослідницької та самостійної діяльності учнів.

Уміння:

• використовувати ІКТ для викладання фізики;
  • використовувати інформаційно-комунікаційні та мережеві технології для розвитку активності та самостійності учнів, створення проектів;
  • працювати з великими блоками інформації.

• інноваційності, пошуку та використання інновацій у навчальному процесі;
  • креативності та постійного творення власної педагогічної системи;
  • самовдосконалення;
  • адаптивності та змін своєї діяльності відповідно до сучасних вимог до навчального процесу;
  • впевненості у собі, у необхідності брати відповідальність на себе.

Набуття досвіду:

• планування та розробки навчальних занять за інформаційно-комунікаційною технологією;
  • використання засобів інформаційно-комунікаційних та проектних технологій для розвитку активності та самостійності учнів;
  • формування в учнів прагнення до саморозвитку шляхом використання додаткових навчально-пізнавальних завдань у відповідності до їх індивідуальних особливостей;
  • розвитку пізнавальної активності і самостійності учнів; творчого мислення, вміння адекватно оцінювати себе і результати власної діяльності.

Реалізація завдань для досягнення результатів творчої майстерні здійснюється шляхом:

• розгляду навчального матеріалу на лекціях-презентаціях та

інтерактивних лекціях;

• виконання практичних завдань, спрямованих на набуття слухачами вмінь і навичок на практиці застосовувати набуті теоретичні знання;
  • самостійного вивчення слухачами навчального матеріалу на основі розробленого для модуля комплексу навчально-методичних матеріалів;
  • проведення підсумкового контрольного тестування до модуля.

ТЕМА 1. Інформаційно-комунікаційна технологія.

• Педагогічні основи використання інформаційно-комунікаційних технологій.
  • Розподіл навчального матеріалу на блоки-модулі.

ТЕМА 2. Використання засобів інформаційно-комунікаційних технологій.

• Вимоги до створення навчальних презентацій.
  • Освітні Інтернет-ресурси. Можливості Інтернет-ресурсів у створенні дидактичних матеріалів.
  • Використання інтерактивної дошки та програмного забезпечення Smart Notebook у навчальному процесі.
  • Використання програми MyTest.

ТЕМА 3. Використання методу проектів та мережевих технологій.

• Створення і ведення освітнього блогу.
  • Розробка проекту.