Дошкільний логопедичний пункт

Дошкільний логопедичний пункт: організаційний та методичний аспект

Програма творчої майстерні для вчителів-логопедів

Нікішенко Г. В.,

учитель-логопед дошкільного навчального закладу

(ясла-садок) спеціального типу №23 «Струмок»

Черкаської міської ради, вищої кваліфікаційної категорії,

учитель-методист, учитель-логопед-консультант МПМПК

Програма творчої майстерні  направлена на допомогу вчителям-логопедам щодо реалізації Базового компоненту дошкільної освіти та інтегративних процесів в сучасній освіті в роботі з дітьми з порушеннями мовлення, які потребують спеціально організованих умов навчання, виховання та розробки й удосконалення форм, методів та прийомів корекційно-розвиткової роботи.

Актуальність: в умовах реалізації Базового компоненту дошкільної освіти та інтегративних процесів в сучасній освіті діти з порушеннями мовлення потребують спеціально організованих умов навчання, виховання та розробки й удосконалення форм, методів та прийомів корекційно-розвиткової роботи.

Мета творчої майстерні: розкрити зміст корекційно-мовленнєвої роботи; орієнтовного перспективного плану корекційно-розвиткової роботи з дітьми старшого дошкільного віку з порушеннями мовлення на основі узагальненого досвіду навчити розробляти календарне та перспективне планування, вести ділову документацію, організовувати консультації для педагогів та батьків.

Систематизувати знання щодо:

• організації роботи учителя-логопеда на шкільному та дошкільному логопункті;
  • особливості функціонування логопедичного пункту при дошкільному навчальному закладі загального типу.

Сформувати вміння (навички):

• уяснити специфіку організаційно-методичної, корекційно-мовленнєвої та консультаційної діяльності учителя-логопеда в умовах логопедичного пункту при ДНЗ;
  • використовувати неординарний підхід як до організації, так і до відбору змісту корекційно-мовленнєвої роботи;
  • оптимізувати корекційно-освітній процес в ДНЗ загального типу з логопунктом;
  • застосовувати теоретичні знання для вдосконалення власного педагогічного досвіду;
  • використовувати інформаційно-комунікаційні та інтерактивні технології для саморозвитку.

Розвинути установки до:

• розуміння, що кожна дитина має право на якісну освіту;
  • інноваційності, пошуку та використання інновацій у навчальному процесі;
  • креативності та постійного творення власної педагогічної системи;
  • самовдосконалення;
  • адаптивності та змін своєї діяльності відповідно сучасних вимог до навчального процесу;

Знання:

• змісту документів, що регламентують роботу учителя-логопеда;
  • особливостей функціонування логопункту при ДНЗ;
  • змісту корекційно-мовленнєвої роботи;
  • особливостей складання орієнтовного календарного плану корекційно-відновлювальної роботи з дітьми старшого віку з порушеннями мовлення на логопункті при дошкільному навчальному закладі;
  • особливостей складання орієнтовного перспективного плану корекційно-відновлювальної роботи з дітьми старшого віку з порушеннями мовлення на логопункті при дошкільному навчальному закладі.

Уміння:

• творчо підходити до організації та вибору змісту корекційно-розвиткової роботи;

• гуманізації та оптимізації освітнього процесу;
  • інноваційності, пошуку та використання інновацій у навчальному процесі;
  • креативності та постійного творення власної педагогічної системи;
  • самовдосконалення;
  • адаптивності та змін своєї діяльності відповідно до сучасних вимог до навчального процесу;
  • впевненості у собі, у необхідності брати відповідальність на себе.

Набуття досвіду:

• планування та розробки навчальних занять по звуковикові, грамоті, формуванню лексико-граматичних засобів мови і розвитку зв’язного мовлення;
  • використання нестандартних прийомів і методів корекційно-відновлювальної роботи;
  • формування у логопатів правильної вимови звуків, граматичної будови речення та зв’язного мовлення, навичок звукового аналізу та синтезу;
  • розвитку пізнавальної активності дітей, вміння самостійно висловлювати думку, формування комунікативних навичок;
  • залучення батьків дітей-логопатів до корекційної роботи;
  • консультування та поширення логопедичних знань серед педагогів, які працюють з дітьми з особливими потребами.

реалізація завдань для досягнення результатів творчої майстерні здійснюється шляхом:

• розгляду навчального матеріалу на лекціях-презентаціях та інтерактивних лекціях, під час групової роботи;
  • виконання практичних завдань, спрямованих на набуття слухачами вмінь і навичок на практиці застосовувати набуті теоретичні знання;
  • самостійного вивчення слухачами навчального матеріалу на основі розробленого для модуля комплексу навчально-методичних матеріалів;
  • проведення підсумкового контрольного тестування до модуля.

ТЕМА 1. Теоретичні основи корекційно-розвиткової роботи.

• Основні поняття корекційно-розвиткової роботи. Аналіз організації роботи учителя-логопеда на шкільному та дошкільному логопункті у порівнянні Україні з країнами СНГ.
  • Особливості функціонування логопедичного пункту при дошкільному навчальному закладі загального типу.
  • Календарне планування роботи логопеда за навчальними періодами.
  • Розробка орієнтовного календарного плану на місяць (період, рік).

ТЕМА 2. Організація та зміст корекційно-розвиткової роботи.

• Зміст корекційно-розвиткової роботи з дітьми старшого дошкільного віку.
  • Логопедичний супровід дітей з мовленнєвими порушеннями в умовах дошкільного навчального закладу загального типу (логопед-вихователь-батьки).
  • Логопедичне обстеження дітей. Моніторинг артикуляційних, просодичних, граматичних, фонематичних, лексичних вмінь та навичок. Ведення мовленнєвої картки.

Логопедичний висновок: критерії визначення.